menu Calculla

menu Calculla
matematyka
fizyka
- finanse -
dom
zdrowie
praca
informatyka
tekst
czas
kalkulator
przelicznik
tabelka
POKAŻ WSZYSTKIE



Kemu Network
Tooschee Portfolio · GeekHall · Professional Landing Pages · MMS · smiech-net · free proxy templates ·
73 kalkulatorów online
News:
2017.01.08
  Nowa Calculla już w sieci ! Przejdź proszę na calculla.pl - to nowa Calculla v2. Jeszcze lepsza, szybsza, ładniejsza i praktyczniejsza wersja calculla-i, zrobiona od nowa w najnowszych technologiach.
2015.08.25
  Dwie nowe tabele związane z samochodami: Oznaczenia opon - indeks prędkości i Oznaczenia opon - indeks nośności
2015.07.30
  Jeszcze jeden kalkulator dedykowany ułamkom - kalkulator porównujący ułamki
2015.04.06
  Tym razem na tapetę poszły ułamki. Powstały aż 3 nowe kalkulatory: Ułamki: Dodawanie i odejmowanie, Ułamki: 4 działania oraz Ułamki: odwrotność. Wszystkie pokazują krok po kroku obliczenia (takie jak znajdowanie wspólnego mianownika) i prezentują wyniki w różnych postaciach (np. skróconej albo bez skracania).

Ułamki: Dodawanie i odejmowanie
Kalkulator pokazuje krok po kroku jak dodawać lub odejmować ułamki. Podajesz dwa ułamki oraz wybierasz operację (dodawanie lub odejmowanie) i dostajesz rozwiązanie oraz rozpisane kroki potrzebne, aby obliczyć wynik. Ćwicz ułamki razem z calcullą!
Jak się tego używa
Kalkulator pokazuje jak krok po kroku dodać (odjąć) dwa ułamki. Po wpisaniu ułamków oraz wybraniu działania (dodawanie lub odejmowanie) kalkulator wykonuje następujące kroki:

  • I. Przekształcenie ułamków wejściowych do postaci ułamka niewłaściwego. Jeśli ułamek nie zawiera części całkowitej, krok ten jest niepotrzebny.
  • II. Doprowadzenie ułamków wejściowych do wspólnego mianownika. Jeśli ułamki posiadają już wspólny mianownik, krok ten jest niepotrzebny.
  • III. Wykonanie działania. W tym miejscu dodajemy (odejmujemy) licznik, pozostawiając niezmieniony mianownik.
  • IV. Wyciągnięcie całości. Krok ten jest potrzebny tylko jeśli powstały ułamek jest niewłaściwy tzn. jego licznik jest większy od mianownika.
  • V. Skrócenie ułamka do najprostszej postaci.
IIIIIIIVV
=
=
=
=
=
=
=
=
=