73 kalkulatorów online
News:
2017.01.08
  Nowa Calculla już w sieci ! Przejdź proszę na calculla.pl - to nowa Calculla v2. Jeszcze lepsza, szybsza, ładniejsza i praktyczniejsza wersja calculla-i, zrobiona od nowa w najnowszych technologiach.
2015.08.25
  Dwie nowe tabele związane z samochodami: Oznaczenia opon - indeks prędkości i Oznaczenia opon - indeks nośności
2015.07.30
  Jeszcze jeden kalkulator dedykowany ułamkom - kalkulator porównujący ułamki
2015.04.06
  Tym razem na tapetę poszły ułamki. Powstały aż 3 nowe kalkulatory: Ułamki: Dodawanie i odejmowanie, Ułamki: 4 działania oraz Ułamki: odwrotność. Wszystkie pokazują krok po kroku obliczenia (takie jak znajdowanie wspólnego mianownika) i prezentują wyniki w różnych postaciach (np. skróconej albo bez skracania).

Procenty
Kalkulator łatwo rozwiązuje typowe zadania związane z procentami. Zamiast typowego języka matematyki, podaje rozwiązania przez przykłady z życia wzięte.
Trochę informacji
 • Jeden procent (1%) to z definicji to samo co ułamek 1/100 lub 0,01
 • Aby zamienić liczbę na odpowiadającą im liczbę procent (zwykłą liczbę na procenty) należy doprowadzić ją do postaci ułamka o mianowniku 100. Wtedy licznik ułamka odpowiada liczbie procent. Na przykład ułamek 3/4 po doprowadzeniu do mianownika 100 to 75/100, czyli 75%. Po prostu 3/4 to inaczej 75%.
 • Aby obliczyć procent z liczby należy przemnożyć ją przez odpowiadający ułamek o mianowniku 100. Na przykład 50% z liczby 10 to to samo co 50/100 · 10 = 5.
 • Pojęcie procenta jest bardzo przydatne w wielu różnych dziedzinach życia na przykład:
  • Zysk z lokat bankowych podawany jest jako procent włożonego kapitału jaki otrzymalibyśmy, gdyby lokata trwała jeden rok (tzw. zysk w skali roku).
  • Gdy pewna wartość ulega zmiane często wygodnie jest wyrazić ją jako procent liczby wyjściowej. Na przykład cena torebki w promocji może kosztować 20% mniej niż poprzednio.
  • Zawartość substancji w roztworze jest często wyrażana w procentach. Na przykład woda utleniona stosowana do odkażania ran to ok. 3% roztwór nadtlenku wodoru (H2O2). Oznacza to, że na 100g roztworu przypada ok. 3g substancji czynnej (nadtlenku wodoru).
Jak się tego używa

 • Najpierw znajdź zdanie, które najlepiej pasuje do problemu, który rozwiązujesz. Nie traktuj zdań zbyt dosłownie. Zdania opisują przykładowe sytuacje takie jak np. zakup torebki w promocji. Jednak, równie dobrze w miejscu torebki mógłby znaleźć się jakikolwiek inny produkt. Nie trać wyobraźni!
 • Następnie kliknij na jedno z "okienek" znajdujące się w zdaniu i podmień domyślne liczby na swoje.
 • Po wpisaniu swoich wartości, wynik umieszczony w treści zdania automatycznie dostosuje się do Ciebie.
 • Pamiętaj, jeśli nie znalazłeś(aś) zdania, które pasuje do Twojej sytuacji, nie bój się nas o tym po informować. Z chęcią je dla Ciebie dodamy!

1. Podstawy:

1.1.
% to inaczej ? lub?.
1.2. Liczba to inaczej ?%.
1.3.
Ułamek
to inaczej ?%.
1.4. % z liczby to ?.

2. Zakupy:

2.1. Rower przed podwyżką kosztował zł. Następnie jego cena wzrosła o %. Cena roweru po podwyżce wynosi teraz ?.
2.2. Jako stały klient otrzymałem/otrzymałam %-owy rabat na przyszłe zakupy. Gdy zechcę kupić pralkę, która w cenniku kosztuje zł, to powinienem zapłacić tylko ?.
2.3. W ten weekend właściciel sklepu zorganizował obniżkę cen o %. Torebka w promocji kosztuje teraz zł. Ta sama torebka kosztowała przed promocją ?.
2.4. Pewien telefon kosztuje w pierwszym sklepie zł, a w drugim zł. Oznacza to, że cena oferowana przez drugi sklep jest ?.

3. Rachunki:

3.1. Moje opłaty za prąd wynoszą średnio zł na miesiąc. W telewizji zapowiedziano powyżkę cen energi elektrycznej o %. Oznacza to, że mój rachunek wzrośnie o ? miesięcznie i będzie wynosił ?.
3.2. Właściciel mieszkania podniósł mój czynsz o zł. Do tej pory płaciłem/płaciłam za mieszkanie zł miesięcznie. Oznacza to, że mój czynsz wzrósł o ?%.
3.3. Mój rachunek za gaz wynosi średnio zł miesięcznie. Okazało się, że po zmianie dostawcy mógłbym/mogłabym płacić zł miesięcznie. Byłoby to ?.
Tagi:
procent · procenty

Tagi do wersji anglojęzycznej:
percentage · percent · percents