To jest stara wersja
calculla.plpozostawiona w sieci w celach archiwalnych.
Kalkulatory powinny nadal działać,
ale nie są już aktualizowane i nikt nie sprawdza czy wszystko jest ok.
Najlepiej przejdź na
nową wersję Calculla.plklikając na link:
ASCII na liczbyASCII na liczby
Konwerter tekstu w ASCII lub unikodzie na liczby HEX-adecymalne, dziesiętne i dwójkowe. Pozwala na łatwe ustawienie formatu zamienionych liczb - wstawianie przecinków i enterów, dzielenie na grupy (np. enter po każdych 4 liczbach) itp. Supportuje "entery" windows-owe, linuxowe i mac-owe.
Co oznaczają poszczególne pola tego calculla-tora ?
- Tu wpisujesz - tu wpisujesz tekst, który chcesz przekształcić na kody ASCII.
- Ustawienia - tu możesz skonfigurować szczególowo sposób przeprowadzenia konwersji.
Możesz wybrać jedno z "typowych ustawień", które przygotowaliśmy (wystarczy kliknąć) lub otworzyć ustawienia i jedno za drugim ustawić wszystko samemu według Twoich potrzeb.
- Typowe ustawienia - najczęście używane zestawy konfiguracyjne. Wybraliśmy te setupy, które wydają sie być najczęście używane.
- one big hex - najprostrzy setup, pozbawiony wszelkich upiększeń. Przekształca podane znaki na dwucyfrowe kody hex (szesnastkowe) - wypluwa je w jednej liniii, jeden po drugim.
- simple hex - wypluwa kody hexem rozdzielając je pojedyńczą spacją. Po każdym wierszu wstawia koniec linii - więc jest po 16 znaków w każdym wierszu.
- ansi-c table HEX - generuje hexadecymalne kody ASCII poprzedzone prefixem "0x" i z przecinkami. Wygenerowany ciąg w praktyce nadaje się do bezpośredniego wklejenia do kodów źródłowych w ANSI C, C++, Java itp. Przydatne dla programistów.
- bytes DEC - generuje dziesiętne kody ASCII rozdzielone przecinkami. Wygenerowany kod nadaje się do wklejenia do źródeł programu w C i Javie.
- bytes BIN - generuje binarne kody ASCII rozdzielone spacją. Kody są dopełnione z przodu zerami, by zawsze składały sie z 8 cyfr (zer i jedynek). Dopełnienie jest zaznaczone kolorem.
- konwersja
- znak kolejnej linii - wybierz na co zostanie zamieniony każdy "enter" w podanym tekście. Do wyboru masz kody typowe dla windows (13 10), linux (10), mac (13) i oczywiście "pomiń" - czyli ignorowanie znaków końca linii
- znaki nie-ASCII - zdecyduj co robić ze znakami spoza zestawu ASCII (czyli potocznie o kodach 127 i wyżej). Czy je pomijać (filtrować), czy wstawiać. Ważne jest to, że ten kalkulator nie kontroluje w pełni "strony kodowej", więc rezultaty otrzymane dla znaków spoza ASCII mogą nie być jednolite (np. mogą się różnić w zależności od przeglądarki czy systemu operacyjnego - mimo, że CALCULLA używa utf-8).
- podstawa liczby - zdecyduj czy znaki po konwersji na liczby maja być przedstawione jako hexy (podstawa 16), dziesiętnie (podstawa 10), octalnie (8) czy binarnie (zera i jedynki, podstawa 2)
- wyjście - każda liczba
- prefix - sekwencja znaków, która zostanie wpisana przed każdym skonwertowanym znakiem. Na przykład "0x" może być podane, gdy konwertujesz na hexy do kodu źródłowego.
- separator - sekwencja znaków, która zostanie wpisana za każdym skonwertowanym znakiem, jeśli nie jest to ostani znak w grupie (patrz "grupy liczb"). Możesz tu podawać także spacje i entery !
- wypełniaj do rozmiaru - jeśli chcesz, żeby wygenerowane liczby miały z przodu "wypełniacz", jesli są krótsze niż ileś znaków, to podaj tutaj do ilu znaków chcesz dopełnić. Przykładowym zastosowaniem jest podanie tutaj liczby 4 i wypełnianie zerami - wtedy zamiast 99, będzie wpisane 0099, zamiast 1 będzie 0001 itp. Jeśli nie chcesz tej funkcji, po prostu podaj tu zero.
- wypełniacz - jakiego znaku używamy w celu dopełniania. Najczęściej to "0" (zero).
- wyjście - grupy liczb
- ile liczb w grupie - ile znaków ma być zamienionych na liczby, aby powstała grupa. Przykład użycia: gdy chcesz wstawić "koniec linii" co 8 znaków, podajesz tutaj 8.
- separator po każdej grupie - sekwencja znaków, która zostanie wpisana po każdej grupie. Przykładowo możesz tu wpisać przecinek i enter, wtedy każda grupa będzie zakończona przecinkiem i zacznie nową linię.
Tagi i linki do tej strony